Haki holownicze

Haki holownicze z atestem i homologacją. 

haki holownicze w samochodzie montaż

Haki Holownicze

Specjalizujemy się w montażu haków holowniczych od 1985 roku. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy liderem w branży haków holowniczych w Małopolsce. 

Oferujemy haki holownicze do wszystkich samochodów osobowych jak i ciężarowych, dorabiamy końcówki, realizujemy nietypowe zlecenia, współpracujemy z autoryzowanymi serwisami oraz salonami wielu marek.

Posiadamy pełną ofertę produktów firm takich jak: Westfalia, Witter, Starc, ACS, Brink, Thule, Oris, Bosal, Auto-Hak Słupsk, Hak-Pol Imioła, MasterHak oraz Steinhof.

Montowane przez nas haki holownicze posiadają wszelkie atesty i homologacje wymagane na terenie całej Unii Europejskiej.

Konserwacja podwozia wizytówka

Gdy zdecydujesz się na zakup i montaż haka w naszej firmie:

 • dobierzemy odpowiedni hak holowniczy oraz rodzaj instalacji elektrycznej do Twojego samochodu
 • pomożemy w doborze odpowiedniego bagażnika i innych akcesoriów montowanych na haku holowniczym
 • wykwalifikowany personel fachowo zamontuje hak holowniczy oraz instalację elektryczną w Twoim samochodzie
 • po montażu poinstruujemy Cię jak prawidłowo korzystać z zamontowanego haka holowniczego
 • na życzenie klienta wykonamy przegląd techniczny umożliwiający użytkowanie haka holowniczego bezpośrednio po opuszczeniu naszego serwisu (koszt przeglądu technicznego pokrywa klient)

Rodzaje haków holowniczych:

 • hak stały – po zamontowaniu stanowi integralną część samochodu, a jego demontaż jest niemożliwy. Warto tutaj wspomnieć, że do niektórych krajów Unii Europejskiej został wprowadzony zakaz wjazdu samochodem nie ciągnącym przyczepy, a posiadającym zamontowany stały hak holowniczy.
 • hak z kula przykręcaną śrubami – stanowi on wygodniejsze rozwiązanie ponieważ możemy zdemontować samą końcówkę haka holowniczego. Śruby znajdują się pod zderzakiem, a do zamontowania lub zdemontowania kuli niezbędne są narzędzia.
 • hak z kulą wypinaną automatycznie – do jego zamontowania lub zdemontowania nie potrzeba żadnych narzędzi, a cała czynność jest niezwykle prosta i zajmuje jedynie kilka sekund. A co najważniejsze nie wymaga to żadnego wysiłku oraz fachowej wiedzy. Większość oferowanych automatów posiada zabezpieczenie antykradzieżowe w postaci zamka na kluczyk.

Gdy zdecydujesz się na montaż konkretnego rodzaju haka holowniczego, warto zastanowić się nad doborem odpowiedniej instalacji elektrycznej.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wiązek elektrycznych: ze złączem 7-pinowym oraz 13-pinowym. Są uniwersalne, uniwersalne z modułem oraz dedykowane do danego modelu.
Wybór wiązki zależy od rodzaju oraz stopnia skomplikowania instalacji elektrycznej zastosowanej w danym samochodzie, tego, co chcemy holować lub jaki bagażnik czy też inne akcesoria chcemy zamontować.
Jeżeli chcesz kupić hak do holowania lekkiej przyczepy z DMC do 750 kg bez problemu możesz kupić wiązkę 7 PIN. Jeżeli hak ma Ci służyć do holowania ciężkiej przyczepy, bagażnika rowerowego lub do przyczepy kempingowej koniecznie kup wiązkę 13 PIN.

Wiązkę 13 PIN docenią przede wszystkim właściciele przyczep kempingowych. Zestaw elektryczny oprócz światła wstecznego umożliwia również podpięcie dodatkowych kabli ładujących akumulatory w przyczepie kempingowej oraz podpięcie stałego plusa, który umożliwia pracę np. lodówki podczas holowania przyczepy. Pamiętaj, że opcja instalacji 13 PIN ze stałym plusem jest opcją którą należy dokupić osobno. Dlatego dla osób posiadających przyczepę kempingową zakup wiązki 13 PIN ze stałym plusem to absolutna konieczność. Pamiętaj, że hak kupujesz na kilka lat i nigdy nie wiadomo do czego może się przydać, dlatego zawsze lepiej mieć produkt, który wyposażony jest w większą ilość funkcji.  Posiadamy również w swojej ofercie adaptery umożliwiające podłączenie gniada 7 PIN do wtyczki 13 PIN oraz gniazda 13 PIN do wtyczki 7 PIN. 

Pamiętaj, że pomimo zastosowania adaptera światło wsteczne oraz stały plus w instalacji 7 PIN nie będzie działo.

Po montażu haka holowniczego należy przeprowadzić badanie techniczne w Stacji Kontroli Pojazdów.

Koszt takiego badania to 35 złotych. Podczas badania sprawdzane jest przede wszystkim czy hak holowniczy jak i sama instalacja elektryczna zostały zamontowane w prawidłowy sposób oraz czy posiadają odpowiednie homologacje i atesty.  Po pozytywnym przejściu badania technicznego otrzymujemy zaświadczenie z którym udajemy się do przypisanego Wydziału Komunikacji w celu uzyskania wpisu w dowodzie rejestracyjnym naszego samochodu.

Dokumenty, które będziemy potrzebować w Wydziale Komunikacji:

 1. dowód rejestracyjny pojazdu
 2. karta pojazdu, jeżeli była wydana
 3. zaświadczenie ze Stacji Kontroli Pojazdów o pozytywnym przejściu badania technicznego

DobregoPasterza8.pl

+48 888 080 300 lub 12 412 19 44

Profesjonalna konserwacja podwozia, montaż haków holowniczych oraz serwis układów wydechowych.
Auto szyby sprzedaż i montaż.

Partnerzy

Współpracujemy tylko ze sprawdzonymi markami